První pokus o pohyblivý betlém


Všechny fotografie byly pořízeny telefonem Samsung Galaxy Note 10 Lite.
Jen pár výcvaků pro dokumentaci.

Všechna práva vyhrazena.
Aktualizace 2021: jak jsem sliboval, tak na letošní úpravu jsme se vrhli výrazně dříve než týden před vernisáží.
Měli jsme na to celých devět dní :-)

Na výstavu betlémů v Trutnově v prosinci 2021 jsme náš mechanický betlém předělali zevnitř (komletní změna mechanismu, přechod na Arduino UNO jako ŘS a krokové motory s vačkami a táhly z ocelového drátu) a hlavně zvenku.
Šárka dotvořila z papírmaše celou scénu s příslibem chléva a dalších postav pro roky budoucí.

Betlém 2020Jak se to celé hýbe a svítí je trochu vidět z tohoto videa.


Původní zpráva ze stavby mechanického betlému z roku 2020.


Šárka si vymyslela, že na letošní, na poslední chvíli schválenou, výstavu betlémů pro SVČ Trutnov vyrobíme náš pohyblivý betlém.

Tradičně na výstavu sehnala k zapůjčení spousty historických betlémů z různých muzeí a od soukromých betlémářů a řezbářů a také oslovila mateřské školky v okolí. Děti vyrobily asi 120 oveček, které se měly stát součástí toho našeho betlému.

Betlém 2020Hliněný model postav našeho betlému.


Betlém 2020

Betlém 2020Zalití hliněného modelu do sádrové formy.


Betlém 2020Dlabání formy :-).


Betlém 2020Vyplnění sádrové formy tenkou vrstvou papíroviny (papírmaše).


Betlém 2020Výsledné figury svaté rodiny a andílka.


Betlém 2020Časování světel a pohonu, obstarává programovatelný automat PLC CLICK, laskavě zapůjčený panem Dědkem z TECON s.r.o.
Naprogramovat automat a vydrátovat elektroinstalaci byla hračka. Původně si měli návštěvnící spouštět betlém sami přiložením dlaně ke sklu snímané kapacitním senzorem, ale kvůli hygienickým opatřením jsme to předělali jen na nekonečnou smyčku.
Větší problém nastal s mechanikou. Vůbec jsem nevěděl co dělám a tak to bylo hodně podobné Cimrmanově frustrační kompozici - prvek očekávání se v rychlém sledu střídal s prvkem zklamání. Vzhledem k šibeničnímu termínu vernisáže a vzhledem k tomu, že jsem mechanickou část předělával asi osmkrát úplně z gruntu, to byl chvílemi docela dramatický zážitek.


Betlém 2020Pár věcí jsem si vyrobil sám, pár součástek jsem si vymodeloval ve Fusion 360 a poprosil Maxbara o vytištění (díky moc). Jenže jsem furt vymýšlel něco nového, tak jsem si koupil vlastní 3D tiskárnu od jednoho moc príma člověka z Boleslavi.


Betlém 2020Původní poměrně složitý projekt prošel značným kompromisním zjednodušováním a během tří dnů (a nocí) jsem zbastlil snad funkční převody a anděl mává křídly a Maruška houpe kolíbku s Jezulátkem :-)


Betlém 2020

Betlém 2020

Betlém 2020Tak takhle :-) Je to za dost mizerného světla se spoustou odlesků, tak jen tak pro zajímavost..


Na příští rok to zase předěláme, vytisknu si ozubený kola, doladím převody a přidáme další postavy. A začneme dřív než týden před vernisáží. Slibuju :-)


Betlém 2020
NÁVRAT NA ÚVODNÍ STRÁNKU