Historická událost, alespoň tedy pro nás :-)
Všechny fotografie byly pořízeny telefonem Samsung Galaxy Note 10 Lite.
Jen pár výcvaků pro vzpomínání, než bude ta zlatá.
V tomto dokumentu jsou místy použity texty ze stránek hradů spatřených, Wikipedie a dalších veřejných zdrojů na internetu.
Všechna práva vyhrazena.
V roce 1990 bylo začátkem října nádherné baboletní počasí. Svobodné Československo se nadechovalo do zářící budoucnosti a my jsme se rozhodli vzít 6.10.1990 na zámku v Nelahozevsi.
Jen pro ilustraci - dobová fotografie z automatu na nádraží v Paříži, kam jsme vyrazili stopem na svatební cestu.
V roce 2020, u příležitosti krásného třicátého výročí svatby, jsme naplánovali oslavu tzv. perlové svatby. Celé to naplánovala a zajistila hlavně Terka a podařilo se to uskutečnit poslední víkend před vypuknutím druhé vlny pandemie Covidu v ČR. Bylo to napínavé, ale nakonec se podařilo udržet všechny účastníky při relativním zdraví, a tak jsme mohli já, Šárka, Terka, Barča, Ondra a František 3. října 2020 vyrazit za dobrodružstvím.
Prvním cílem byl hrad Potštejn. Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.
Obrázky v zastaveních křížové cesty jsou trochu ... a navíc ještě přeházené. Veronika se může snažit jak chce a Ježíšek je bez roušky.
Máte štěstí, že jsme šli náhodou kolem.
Foukalo strašlivě a i díky tomu jsme si připadali jako v Irsku.
Slavnostní síň pro naši Perlovou svatbu. Velmi romantické :-)
Holky si zazpívaly v kapli a měly veliký úspěch.
Úplně jako u Buckinghamského paláce.
Das ist ein sehr schöner Hund.
Loučení s Potštejnem.
Po slušném obědě v Potštejnské restauraci Slávie jsme vyrazili k místu přenocování - tajemnému hradu Svojanov.
Hrad Svojanov založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. Původní hrad nesl německé jméno Fürstenberg a byl velmi pevný. Dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska. Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů. Původní raně gotický palác se dodnes dochoval ve zdivu nynějšího tzv. Nového stavení. Svou nynější podobu hrad získal po požáru v roce 1842. Tehdy byl částečně přestavěn v empírovém stylu a tak je dnes jediným hradem u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Od roku 1910 je hrad vlastnictvím města Poličky a v posledních letech je velmi citlivě obnovován.
Po příjezdu jsme se rychle ubytovali v krásných "zámeckých" pokojích a vyrazili na první prohlídkový okruh.
V hradní restauraci jsme měli domluvenou slavnostní večeři a bylo to všechno fakt výborné. Noc byla úžasně strašidelná, protože venku zuřila menší vichřice a prapory, které jsme měli za okny pokojů ve větru pleskaly a vzpínaly své dlouhé ruce do bouřlivé noci.
Snídaně v hradí restauraci opět neměla chybu, na to bych si rychle zvyknul.
Je to černá magie nebo jen iluze? :-)
Po ranní bouřce a slejváku se zase vyčasilo a po absolvování druhého prohlídkového okruhu jsme se dlouho courali po celém hradě. Hradní věž a daleký rozhled z ní, zahrady, rosarium ... prostě nádhera.
Kostel sv. Jakuba v Poličce - první písemná zmínka o poličském kostele se objevuje v listině z 25. června 1321, v níž král Jan Lucemburský dává královně Alžbětě, vdově po králi Václavu II., patronátní právo k farnímu kostelu v Poličce. Kostel byl několikrát přestavěn, poničen velkým požárem v roce 1845, v roce 1848 úplně stržen a v letech 1853-65 postaven znovu v novogotickém slohu.
V letech 1889-1902 byl městským pověžným ustanoven obuvník Ferdinand Martinů a v bytě ve věži se 8. prosince 1890 narodil jeho syn, později světově proslulý hudební skladatel Bohuslav Martinů.
Nádherná a zajímavá barokní (původně gotická) radnice a morový sloup v Poličce na Palackého náměstí jistě stojí za podrobnější zkoumání při některé z příštích návštěv města. Rozhodně víme, že opět půjdeme na jídlo do restaurace Plůtek, protože to tam bylo zcela skvělé.
Mezi poličská nej patří mohutné kamenné hradby s 19 baštami, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě.
Krásné blahopřání od dětí.