Malá dovolená v Čechách.
Fotografie byly pořízeny telefonem Samsung Galaxy S23 Ultra, Samsung Galaxy S7 Edge a poletuchou DJI Mini 2.
Jen pár výcvaků pro vzpomínání na dovolenou bez uměleckých ambicí.
Uchváceni malebností Českého Krumlova a okolí jsme fotili všechna ikonická místa města znovu a znovu, v různých denních dobách a náladě, a tak budete-li mít pocit, že se tu nachází nějaká fotka už po stopadesáté, tak vězte, že je to nejspíš pravda.Původně jsem to chtěl brutálně promazat, ale nedokázal jsem se rozhodnout, co vyhodit.
V tomto dokumentu jsou místy použity texty z oficiálních stránek památek, Wikipedie, Geocaching.com, Kudyznudy.cz a dalších veřejných zdrojů na internetu.
Všechna práva vyhrazena.Hostinné - Heřmanice - Hostinné - Český Šternberk - Český Krumlov. Autem (dvěma auty) cca 350 km
Vyrážíme ráno po osmé hodině, abychom se vyhnuli největšímu vedru a abychom mohli cestou navštívit pár zajímavostí.
Necelých padesát kilometrů od domova nám před auto vběhla srnka a překvapivě důsledně pocuchala předek vozidla. Zavolali jsme policii, myslivce, nafotili pro pojišťovnu, všechno sepsali a vrátili se domů pro druhé auto.
S tříhodinovým zpožděním vyrážíme znovu a pro jistotu jinou cestou.
O půl druhé jsme u hradu Český Šternberk a začínáme mít pocit, že jsme na dovolené.
Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele. Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Ačkoli jsme trochu bojovali s časem, nemohli jsme si nechat ujít prohlídku a stálo to za to. Skvělá průvodkyně a spousta zajímavostí bohatě zastínily rozpačitý dojem z hradního bufetu s neuvěřitelnými cenami.
Na všech památkách si dokupuji možnost focení vždy, když to jde, a tak mám pak několik přehršlí fotek úplně všeho.
Čím víc se blížíme na jih, tím víc doprava houstne. Přes České Budějovice se vlečeme dobu větší než malou a před Krumlovem už to stojí skoro úplně. Nakonec o půl šesté doražíme mírně upečení do Českého Krumlova.
Po dobrých zkušenostech s Kutnou Horou a Loktem jsme se rozhodli, že pro letošní jihočeskou dovolenou zkusíme najít ubytování zase v historickém centru, tentokrát tedy na Starém městě v Českém Krumlově.
Apartmán Star by Jary v Horní ulici, kousek od náměstí Svornosti je skvělý, velký a pěkně vybavený. Našli jsme ho na Bookingu a volba to byla výborná.
Tohle ubytování jsme nakonec zvolili hlavně kvůli výhledu z okna obýváku.
Tenhle pohled jsem pak fotil asi osmdesátkrát denně ve všech denních i nočních dobách.
Apartmán je luxusně prostorný a vybavený. Tady se dá i tančit :-)
Majitel ubytování byl zrovna někde v cizině a ujal se nás velice ochotný pan Hulman, který sám provozuje penzion V suchu a odvedl nás k domluvené garáži a pak nás i s bagáží odvezl přímo do centra k ubytování. Garáž je v sezóně v Českém Krumlově úplné požehnání, protože všechna parkoviště jsou neustále plná a drahá.
Když jsme se trochu vzpamatovali, vyrazili jsme na první obhlídku města.
Procházíme se a kocháme přes modrou hodinku až úplně do tmy.
A překvapivě - pohled z okna obýváku.
Český Krumlov - zámecká zahrada - otáčivé hlediště - grafitový důl
Jako vždy na dovolené vstávám za kuropění a vyrážím si užít město úplně bez lidí. Terka říká, že to působí děsivě a apokalypticky, ale já to mám rád. Bloudím prázdnými uličkami a docházím až na Vyšehrad, odkud je celý Krumlov v prvních paprscích slunce jako na dlani.
A překvapivě - pohled z okna obýváku.
Na stěně je obrázek od Egona Schieleho.
Z okna máme velmi podobný výhled jako on.
Vyrážíme nejprve do Zámecké zahrady, kde snad aspoň trochu unikneme vedru, které se rozpoutalo hned dopoledne.
Kolem divadla s otáčivým hledištěm a v zahradě u fontány je docela milo.
Jdeme se schovat pod zem do grafitového dolu. Cestou ale málem padneme horkem a vyčerpáním. Šárka chytá solidní úžeh a teprve hluboko ve štolách se trošku vzpamatujeme.
Okolí města Český Krumlov má bohatou hornickou minulost, a to nejenom v těžbě grafitu, ale též stříbra, zlata, nerostů a hornin. Historie grafitových dolů na Českokrumlovsku sahá až do poloviny 18. století. V jednom z nich byl v hloubce 70 m pod povrchem vytvořen prohlídkový dvoukilometrový okruh. Asi 1,5 km se projíždí důlním vláčkem, zbytek trasy, s ukázkami těžební činnosti spojené s výkladem, se jde pěšky.
Aby toho nebylo na jeden den málo, jdeme si do parku zahrát discgolf. Poprvé v životě. Moc nás to baví a na čtvrté jamce hraju svůj první par. Pary byly nakonec čtyři a na dlouhé devítce přes vodu málem birdie :-)
Pak zase bloumáme městem až dlouho do večera.
Český Krumlov - zámek Hluboká nad Vltavou - keltské opidum - zřícenina hradu Dívčí Kámen - Český Krumlov
Zámek Hluboká nad Vltavou, původně královský hrad na ostrohu nad řekou Vltavou se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Současná podoba zámeckého areálu včetně parku a okolní krajiny byla inspirována cestami knížete Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu do Velké Británie, který se jako představitel významného a bohatého rodu zúčastnil korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. Jako čestný diplomat habsburské monarchie cestoval na korunovaci se svou manželkou kněžnou Eleonorou, která velmi ovlivnila svými nápady vzhled zámku. Hluboká se záhy stala sídelním zámkem rodu Schwarzenberg.
Široké návrší ostrožny umožňovalo rozšiřovat zámek a budovat v jeho okolí jak hospodářské dvory, tak i obory s množstvím zvěře. Zámek sám byl v první třetině 18. století barokně přestavěn a tuto podobu si udržel až do romantické přestavby kolem poloviny 19. století. Vzorem pro přestavbu tehdejšího barokního zámku byl hlavně královský zámek Windsor. V roce 1947 byl zámek na základě zvláštního zákona Lex Schwarzenberg zestátněn. V současné době je zámek spravován Národním památkovým ústavem.
Oppidum nedaleko dnešní obce Třísov na Českokrumlovsku patří mezi nejjižnější keltská hradiště v Čechách. Oblast obýval keltský kmen Bójů a toto oppidum nazýval Magdunum, v překladu „opevněné město“. Podle některých názorů bylo toto keltské město zaznamenáno v Ptolemaiově mapě jako Abilunon. Oppidum v Třísově mělo ve své době výlučné postavení i jako nejbližší místo setkávání keltské kultury s římskou civilizací. Svědčí o tom i několik nálezů římské keramiky, které se na území oppida našly
.V přetrvávajícím vedru docházíme na hrad Dívčí Kámen. Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. Oblast kolem hradu Dívčí Kámen je také velmi pestrá z botanického i zoologického hlediska, a to díky spojení skalního útvaru, meandrujících vodních toků i zásahu člověka.
Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. Hrad byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roce 1506. Po 500 letech od opuštění rodem svých zakladatelů přešel do vlastnictví obce Křemže.
V samooblužné kavárně si čteme pěkně zpracovaného průvodce po hradu. Kafe mají výborné.
Vzhledem k přetrvávajícímu vedru je úplně nejlépe v Křemžském potoce.
Cestou zpátky k autu neustále zrychlujeme krok. Nebe je černé, fouká takový kapesní urgán a v lese čekáme větev na hlavu každou chvilku.
Nakonec nespadla ani kapka a výhled z okna obýváku jen dostal díky mrakům zase trochu jiný nádech.
Přímo dole pod okny na zahrádce vedlejší restaurace hráli každý večer bluesoví muzikanti. Bylo to fajn.
Večer zase vyrážíme courat po městě. Stále je co objevovat.
Český Krumlov - hrad Rožmberk - Vyšebrodský klášter - Lipno - Vítkův Hrádek
Nejprve tradiční ranní procházka liduprázdným městem.
Cestou ke garáži opět fotíme tisíckrát vyfocené výhledy na zámek a Staré město.
První dnešní zastávkou je hrad Rožmberk.
Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo.
Rovněž Dolní hrad prošel několika přestavbami, z nichž nejvýznamněji ovlivnila podobu hradu renesance a konečně styl anglické novogotiky. V 19. století byla tato část posledními majiteli – rodem Buquoyů přeměněna v romantické muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla.
Rytíř Godefroy Udatný, Jean Reno jako by mu z oka vypadl :-)
Bílá paní, Perchta z Rožmberka
Reklamní předměty.
Výrobci děl posílali potenciálním zákazníkům miniatury svých výrobků, aby předvedli kvality výroby a design :-)
Vodákům je v tomhle počasí úplně nejlépe.
Vyšebrodský klášter je sídlo cisterciáckého opatství Naší Paní ve Vyšším Brodě. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech, která je chráněna jako národní kulturní památka České republiky.
Jedeme se trochu schladit na pravý přeh Lipenské přehrady do obce Přední Výtoň. Je to tady krásně čisté a daleko méně Disneyland než na břehu levém.
V kopcích nad Lipnem, kousek od Přední Výtoně, leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách.
Vítkův Hrádek (1035 m n. m.) byl založen v polovině 13. století Vítkem z Krumlova jako správní a obranné středisko nově osídlené oblasti. Pro svoji zdaleka viditelnou polohu na nezalesněném hraničním hřebeni a bohatou historii se stal Vítkův Hrádek romantickým inspiračním zdrojem malířů a spisovatelů. Adalbert Stifter sem zasadil děj své povídky Hvozd i svého stěžejního románu Vítek a zvěčnil i dobovou podobu hradu na svých obrazech. Básník Adolf Hejduk věnoval tomuto místu dvě rozsáhlé poémy – Dřevorubec a Pod Vítkovým Kamenem.
Za dobrého počasí lze z vrcholu zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.
Tam vzadu jsou Alpy.
Krásný kostel Božího těla ve Svatém Tomáši pochází původně z roku 1347.
Český Krumlov - hrad, zámek, městské muzeum, Ateliér Josefa Seidela, kláštěr minoritů
Nejprve tradiční ranní procházka na netradiční místa.
Na prohlídce je k dispozici audioprůvodce přes QR kód a člověk si chodí jak rychle chce a je to docela fajn. Živý průvodce je stále lepší, ale i tohle se dá.
Stoupáme na věž.
Výhledy jsou dechberoucí.
Pokračujeme prohlídkou barokního divadla. Nejdražší a nejkratší prohlídka v celém Krumlově. Nicméně je to fakt natolik unikátní, že to stojí za to.
Městské muzeum a obří keramický model Českého Krumlova. Neuvěřitelné.
Tajemství staletého fotoateliéru. Prohlídka secesní vily s autentickým vybavením a fotografickou technikou.
Josef Seidel se narodil 2. října 1859 v obci Hasel na Děčínsku v rodině brusiče skla. Po vyučení fotografem vandroval jako fotografický pomocník v Sedmihradsku, Uhrách, Čechách a Rakousku, dva roky pracoval také ve Vídni u firmy, která vyráběla fotografické desky.
Tohle muzeum jsme si užili fakt moc, navíc přišla šílená letní bouřka s krupobitím, zrovna když jsme byli sami v celoproskleném obřím ateliéru. Prostě nádhera.Bývalý minoritský klášter s kostelem Božího těla v Českém Krumlově je historický komplex celkem tří klášterů (trojklášteří): minoritského, kláštera klarisek a kláštera bekyň, což ho činí unikátním. Dnes objekt spravuje Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou.
Kaple Panny Marie Einsiedelské, takzvané Černé Madony, uvnitř klášterního komplexu.
Oblíbené courání městem, čerstvě svlaženým vydatným deštěm, až zase do pozdních večerních hodin.
Český Krumlov - naučná stezka Olšina - Kleť - Český Krumlov
Po včerejším dešti slibovalo ráno malebné mlhy. Nakonec jich bylo víc než dost.
Chvíli nebylo vidět skoro nic.
Během okamžiku se mlha zvedla a bylo zase "ažůro".
První dnešní zastávkou je Naučná stezka Olšina.
Naučná stezka Olšina je turistickou trasou reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Její velká část vede po povalových chodnících a dřevěných mostech. Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000.
Asi osmikilometrová procházka šumavskou přírodou. Až na poslední asi dvoukilometrový úsek po vypražené silnici to nemělo žádnou chybu. Koupání v rybníku před odjezdem už bylo úplně za odměnu.
Dalším cílem je hora Kleť. Vzhledem k neustávajícímu vedru a celkové sešlosti po courání kolem rybníka, volíme cestu historickou jednosedačkovou lanovkou. Pro staromily, jako jsme my, je to úžasný zážitek.
Kleť (německy Schöninger) je s nadmořskou výškou 1087 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic. Na jejím vrcholu stojí nejstarší kamenná rozhledna v Čechách – Josefova věž, a roubená horská chata s restaurací chráněná jako kulturní památka – Tereziina chata.
Nějak jsme cestou dobili baterky, tak se jdeme zase courat. Ve všední dny je Český Krumlov i o prázdninách krásné klidné město. Zase se radostně touláme dlouho do noci a loučíme se s letošní krásnou destinací.
Český Krumlov - Tábor - Zruč nad Sázavou - Krkonoše
Tak ještě poslední letošní ranní procházka po městě. Dojdu přes Latrán znovu až na Vyšehrad a dělám i pár obrázků z dronu. Netahal jsem se s ním zbytečně :-)
Cestou zastavujeme v Táboře. Tradičně jsme chtěli navštívit Ambrože a tradičně je zrovna někde mimo. Aspoň jsme na jeho doporučení zašli do indické jídelny na náměstí, byl to skvělý tip.
Poslední zastávkou na cestě do Krkonoš byl zámek ve Zruči nad Sázavou.
Zámek Zruč nad Sázavou, původně středověký hrad významného rodu pánů z Kolovrat, koncem 18. století vyhořel a v 19. století byl romanticky přestavěn, čímž získal svou dnešní podobu. Nachází se uprostřed udržovaného parku, do kterého jsou zakomponovány i zbytky opevnění někdejšího hradu.
Rozhodně doporučujeme velký prohlídkový okruh s výstupem na hodinovou věž.
Slečna průvodkyně byla nadšená a prohlídka fakt zajímavá.